Propeller posiada sprzętowe wspomaganie generacji obrazu dla telewizora lub monitora VGA. Na stronach producenta dostępne są drivery obsługujące różne rozdzielczości i tryby pracy - graficzne lub tekstowe. Brakuje w nich jednak obsługi "polskich znaków", poza tym - wyświetlają one tekst od samej krawędzi monitora. Nie tak to wyglądało w starych, domowych komputerach.

Ci, którzy je pamiętają, wiedzą, że na ekranie wokół właściwego obrazu zawsze występowała ramka. Miała ona własny niezależnie definiowany kolor, a ambicją każdego demoscenowca, czyli programisty tworzącego programy demonstrujące maksimum możliwości danego sprzętu, było zmuszenie sprzętu do wyświetlania obrazu również w obszarze owej ramki.

W związku z tym, postawiłem sobie w ramach poznawania i nauki programowania Propellera zadanie: napisać driver VGA, który bedzie wyświetlał obraz z ramką i z polskimi znakami. Aby było jeszcze bardziej nostalgicznie, użyłem czcionki z komputera Atari ST (z przełomu lat 80 i 90). A oto i efekty:

img0393

img0394

Driver wciąż wymaga dopracowania. Aktualne wersje można ściągnąć z forum Propellera albo z tego wątku