W poprzednim artykule pisałem o nagraniach synchronizujących półkule mózgowe – o tym, czym są, jak działają i do czego można ich używać.

Rozpoczynając swoją przygodę z nowymi stanami świadomości, jakie możemy osiągnąć z pomocą dźwięku, powinniśmy pamiętać, że mózg jest delikatnym, precyzyjnym i wciąż nie do końca zbadanym narzędziem, w jakie zostało wyposażone nasze ciało fizyczne. Dlatego warto zacząć od nagrań sprawdzonych, opracowanych przez profesjonalistów i przetestowanych przez tysiące słuchaczy. Nagrania takie produkowane są przez Monroe Products – firmę związaną z Instytutem Monroe, który mieści się w Wirginii, w USA. Został on założony przez jednego z bardziej znanych podróżników poza ciałem – Roberta Monroe – i od kilkudziesięciu już lat prowadzi badania nad ludzką świadomością i możliwością wykorzystania dźwięku dla jej rozwoju.

Większość nagrań Instytutu Monroe ma z punktu widzenia polskiego słuchacza istotną wadę: zawierają one prowadzenie słowne w języku angielskim. Na szczęście użyty język jest prosty, a słowa wyraźnie wymawiane – już podstawowa znajomość angielskiego wystarczy, aby móc z nich korzystać. Sklepy ezoteryczne, sprzedające je w Polsce dysponują na ogół tłumaczeniami – warto o nie zapytać. Jeśli jednak ktoś nie chce uczyć się języka, czy korzystać z tłumaczeń, może rozpocząć swoją przygodę z Hemi-Sync od serii zwanej „Metamusic”. Nagrania te zawierają tylko muzykę, bez słownego prowadzenia. Można ich słuchać przez głośniki, po prostu jako muzykę relaksującą lub medytacyjną; słuchana w słuchawkach pozwala, dzięki dudnieniom różnicowym, osiągnąć głębsze stany świadomości. Każdy tytuł z tej serii ma swoje określone przeznaczenie i zakres działania.

Ci, których nie odstraszył angielski, powinni w pierwszej kolejności sięgnąć po serię „Gateway Experience” – w języku polskim na ogół używa się określenia „Doznawanie Otwarcia Wrót". Składa się ona z sześciu albumów zawierających po sześć ćwiczeń w każdym. Wprowadzają one słuchacza w kolejne stany świadomości, określane jako Focus 3, Focus 10, Focus 12, Focus 15 i Focus 21 – każdy kolejny taki stan coraz bardziej oddala słuchacza od fizycznego „tu i teraz”, otwierając jednocześnie na rzeczywistość niefizyczną. Prócz tego, słuchacz uczy się tworzyć i używać niefizycznych narzędzi, takich jak balon energii rezonansowej, pręt energetyczny, czy żywa mapa ciała, uczy się także umiejętności wykorzystywania stanów poszerzonej świadomości do wprowadzania zmian we własnym życiu, rozwiązywania bieżących problemów czy otrzymywania odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Sprzedawane dziś nagrania Gateway Experience różnią się od tych, które były w sprzedaży jeszcze kilka lat temu – dwa ostatnie albumy zostały zastąpione nowymi. Zmienił się w ten sposób charakter całej serii – o ile poprzednia wersja była ukierunkowana bardziej na rozwój samoświadomości słuchacza, nowa nastawiona jest na eksplorację niefizycznej rzeczywistości „na zewnątrz”. Dlatego osoby zainteresowane odkrywaniem samego siebie bardziej niż zewnętrznych niefizycznych światów zachęcam do poszukania tych nagrań na rynku wtórnym – obecnie, niestety, nie ma ich już w sprzedaży.

Dla osób umierających oraz ich bliskich przeznaczona jest seria „Going Home”. Składa się ona z dwóch kompletów nagrań: jeden z nich przeznaczony jest dla osoby odchodzącej, drugi dla przyjaciół i rodziny. Oba zawierają ćwiczenia, wprowadzające słuchacza w stany Focus 10 i 12. Jedno z nagrań przeznaczonych dla osoby umierającej stanowi sobą wycieczkę po niefizycznych obszarach, aż do Focus 27 – miejsca będącego „punktem przyjęć” osób, które niedawno umarły. Inne, przeznaczone dla rodziny i przyjaciół zmarłego, pozwala na nawiązanie kontaktu z osobą, która znajduje się już „po drugiej stronie”.

Przyszłe matki mogą skorzystać z nagrań „Opening the Way” Kilkanaście zawartych tam ćwiczeń ukierunkowanych jest na wspomaganie ciąży, porodu i karmienia noworodka oraz nawiązywanie kontaktów z duszą nie urodzonego jeszcze dziecka.

Ci, którzy chcą rozwijać w sobie czystą bezwarunkową miłość i korzystać z jej energii, maja do dyspozycji serię „Opening the Heart” – „Otwieranie serca”. Cztery zawarte w niej ćwiczenia wprowadzają słuchacza w stan, w którym otwarty jest on na przepływ energii miłości i uczą korzystania z tej energii w celu oczyszczenia i uzdrowienia siebie i swoich bliskich.

Dla tych, którzy chcą poprawić swoje życie „tu i teraz”, przeznaczone są nagrania z serii „Human Plus”. W przeciwieństwie do wspomnianych wyżej zestawów kilkunastu, czy kilkudziesięciu ćwiczeń, które należy wykonywać po kolei, spośród kilkudziesięciu dostępnych tytułów Human Plus możemy wybrać te ćwiczenia, których aktualnie potrzebujemy. Każde z nich uczy słuchacza określonej funkcji, na przykład szybkiego odtruwania organizmu, uwalniania się od depresyjnych myśli, poprawy widzenia czy słyszenia. Polega to na programowaniu tych funkcji w podświadomości tak, aby były w każdej chwili dostępne dla użytkownika w czasie normalnego, codziennego życia – aby wyuczona funkcja zadziałała, wystarczy że powtórzy on sobie w myśli podany w czasie nagrania kod.

Jest jeszcze seria zwana „Mind Food” - „pokarm dla umysłu”. Są to również pojedyncze, nie powiązane ze sobą ćwiczenia, lecz w przeciwieństwie do „Human Plus” nie polegają one na kodowaniu funkcji. Są to nagrania medytacyjne, służące do wspomagania relaksu, snu, uwalniania się od stresu, otrzymywania odpowiedzi na pytania, nawiązywania kontaktów z niefizycznymi przyjaciółmi. Te nagrania również dostępne są jako pojedyncze, nie związane z innymi tytuły.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej płycie CD, pod tytułem „TimeOut for Sleep” Płyta ta zawiera kilkuminutowe ścieżki, z których każda zawiera zakodowany wzór określonej fazy snu. Jest tam relaks, zasypianie, sen płytki, sen głęboki, sen REM, powrót do stanu czuwania... W zależności od tego, jak zaprogramujemy odtwarzacz, możemy płytę wykorzystać do wspomagania zarówno półgodzinnej drzemki, jak i całonocnego snu.

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich tytułów i zastosowań opracowanych w TMI nagrań.  Pełna ich oferta zawarta jest na stronach internetowych: http://www.hemi-sync.com. Wspomnę jeszcze tylko, ze niedawno ukazały się nagrania wspomagające osiąganie stanu OOBE (Hemi-Sync® Support for Journeys Out of the Body)  i świadomego snu (Lucid Dreaming Series) Te ostatnie dostępne są także na płycie DVD, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie trwającego 8 godzin nagrania na całą noc.

Nagrania Hemi-Sync są produktami przeznaczonymi do samodzielnego słuchania w domu, przetestowanymi i w pełni bezpiecznymi, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad pracy z nagraniami synchronizującymi. Nie powinny ich słuchać osoby po spożyciu alkoholu czy narkotyków, osoby z epilepsją, zaś chorzy psychicznie przed zastosowaniem nagrania powinni zasięgnąć opinii lekarza. Nie wolno słuchać nagrań hemi-sync w samochodzie; nie należy kierować pojazdem przez co najmniej pół godziny po zakończeniu nagrania. Ci zaś, których temat zainteresował, a woleliby skorzystać z pomocy profesjonalistów, mogą wziąć udział w organizowanych przez kilka ośrodków na terenie kraju warsztatach z Hemi-Sync.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Adremida” nr 1 (2) z lutego 2012 roku