Szczurek to program do analizy aktywności małych zwierząt laboratoryjnych. Napisałem go kilkanaście lat temu na zamówienie firmy, która produkowała sprzęt przeznaczony do badań laboratoryjnych. Dlatego też nie mogę otworzyć kodu tego programu i udostępnić go na licencji GPL. Czy firma jeszcze istnieje - nie wiem.

Program obsługuje dwa typy sprzętu: klatkę o rozmiarach 60x60 cm oraz labirynt w kształcie równoramiennego krzyża

Na czas badania zwierzę - szczur lub mysz - umieszczane jest w klatce. Promienie podczerwone (w kwadratowej klatce) lub czujniki w podłodze klatki w kształcie krzyża pozwalają na śledzenie pozycji zwierzęcia a także rejestrację jego podskoków lub wspinania się. Dzięki temu badanie może odbywać się bez obecności ludzi, którzy mogliby zakłócać zachowanie zwierzęcia.

Po zakończeniu pomiarów program oblicza statystyki zachowania zwierzęcia: prędkość ruchu, długość okresów poruszania się i spoczynku, można także prześledzić szczegółowo, jak poruszało się badane zwierzę.

Program był napisany w Delphi 3 dla systemu Windows 95/98, jednak działa równiez w nowszych wersjach (Windows 8) systemu. Udostępniam go bezpłatnie jako w pełni funkcjonalną wersję demonstracyjną - i raczej ciekawostkę...

W celu uruchomienia programu należy rozpakować plik .zip do dowolnego katalogu i uruchomić plik szczurek.exe. Komunikaty o błędach należy zignorować.

Bez systemu klatek podłączonych do komputera program przechodzi w tryb demonstracyjny symulując zarówno klatki, jak i poruszające się w nich zwierzęta.

 Szczurek Plus 1.50 (zip, 450 kB)

szczurek